Co w trawie piszczy ...

 

czyli

 

aktualności z życia Domu Pomocy Społecznej ...

Wycieczka do Rowów

 

Wspólnie z mieszkańcami DPS-u w Chojnicach wybraliśmy się na Letni Festiwal Prezentacji Scenicznych Osób Niepełnosprawnych "Kolorowe Anioły"...Więcej info

Rozpoczęcie wakacji 2018 i urodziny Mieszkańców

 

26 czerwca mieszkańcy naszego Domu oficjalnie rozpoczęli tegoroczne wakacje . Tego dnia świętowano takze urodziny naszych podopiecznych, którzy w czerwcu mają urodziny.Oprócz wyśmienitej zabawy w rytmach współczesnych przebojów dla imprezowiczów przygotowano szereg gier i zabaw na świeżym powietrzu. Punktem  kulminacyjnym wydarzenia było wspólne grillowanie oraz degustacja przygotowanych smakołyków.

Piesze wyprawy po okolicy

 

Nasi Mieszkańcy wakacyjny czas spędzają bardzo aktywnie. Poznają piękna przyrodę Kamienia i  okolic podczas pieszych wędrówek, szukają wytchnienia podczas upalnych dni nad pobliskimi jeziorami ...wiecej info

 

Wyjazd na basen do Człuchowa

 

13 lipca grupka naszych Mieszkańców poszukujących ochłody przed panującym  na zewnątrz skwarem wybrała się do pobliskiego Człuchowa do kompleksu basenowego. Następnie po ożywczych kąpielach udaliśmy się do pobliskiego kompleksu wypoczynkowo-rekreacyjnego do Sieroczyna. 

Zakończenie Roku Szkolnego 2017 / 18

 

I nadszedł długo wyczekiwany dzień przez wszystkich uczniów czyli koniec roku szkolnego. Po roku mozolnej pracy wszystkim naszym podopiecznym udało się zaliczyć kolejny etap edukacyjnej drogi , a wśród tej grupy były osoby, którym udało się przejść przez wszystkie szczeble edukacji i ten rok zakończyli jako absolwenci ZS nr 2 w Sępólnie Krajeńskim. A są to dokładnie trzy dziewczyny: Karolcia, Ola i Patrycja. Z tej okazji były podziękowania, wyróżnienia i chwile wspomnień, po których zakręciła się łezka w oku. Wszystkim gratulujemy promocji do kolejnych klas i i życzymy udanych wakacji !!!

Wakacyjna wyprawa do Łaz

 

26 lipca w naszym Domu zorganizowano wycieczkę nad nasze polskie morze, a dokładnie do miejscowości Rowy.Wszyscy zmęczeni codziennym upałem ochoczo zażywali kąpieli w Bałtyku oraz uzupełniali zapasy jodu wylegując się na plaży...wiecej info

 

 

 

V Kamieńsko - Chojnickie DPS-owanie czyli Funka 2018

 

Za nami kolejna - mała jubileuszowa - V edycja "DOMOWYCH POTYCZEK SPORTOWYCH CHOJNICE-FUNKA 2018". Jak co roku o tej porze spotykamy się z różnymi placówkami opiekującymi się osobami niepełnosprawnymi na "małych igrzyskach sportowych". Pamiętamy iż motto naszego spotkania to: "Sport, integracja i (przede wszystkim i najważniejsze) dobra zabawa". Dziękujemy wszystkim placówkom za przyjęcie zaproszenia na nasze "DPS-owanie". Wszyscy bawiliśmy się świetnie. Tak było!!!!!. Ponadto gorąco dziękujemy młodzieży - artystom z Zespołu Szkół Specjalnych w Chojnicach za super koncert wokalny, podczas naszych zmagań sportowych. Do zobaczenia za ROK!!!

 

Polska, biało - czerwoni !!!

 

Cała Polska żyje mundialem ... i losami naszej ekipy na tym sportowym wydarzeniu. Oczywiście i w naszym domu są zagorzali kibice, którzy trzymają kciuki za naszych reprezentantów podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Rosji. Z tej okazji powstały nawet "grupowe strefy kibica " dla fanów futbolu.

Piknik Biblioteczny

 

W sobotę 9 czerwca udaliśmy się także na obchody 70-lecia Biblioteki Publicznej w naszym mieście. Z tej okazji na Stadionie Miejskim odbywał się Piknik Biblioteczny z szeregiem atrakcji dla jego uczestników. Oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć. Na dobra zabawę zawsze znajdziemy czas. Zapraszamy do galerii.

Piknik Rodzinny na ul. Podgórnej

 

9-ego czerwca br. uczestniczyliśmy w Pikniku Rodzinnym zorganizowanym przez naszych sąsiadów z DPS -u na ul. Podgórnej w Kamieniu Krajeńskim. Sobotnie przedpołudnie spędziliśmy na wspólnej zabawie w rodzinnej atmosferze korzystając ze wszystkich atrakcji przygotowanych przez gospodarzy imprezy. Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie ! :-)

Dzień Dziecka w ogrodzie 

 

Podczas, gdy część Mieszkańców naszego Domu imprezowała w Wielu pozostała ekipa kontynuowała obchody Dnia Dziecka na pikniku w ogrodzie przy muzyce, grillu oraz zabawie. Niespodzianką dla wszystkich był występ dobrze wszystkim znanej |Maryli, która wykonała największe swoje hity podnosząc temperaturę imprezy do tego stopnia, aż wszyscy szukali ochłody w strumieniach wody :)

 

Wyjazd do Wiela 

 

1-ego czerwca czyli w Dzień Dziecka 20-sto osobowa ekipa z naszego Domu ruszyła na plenerowy piknik do Wiela. Korzystając z gościnności państwa Czapiewskich naszym mieszkańcom udostepniono polane, na której mogli hasać do woli oraz bawić sie i rywalizować w zabawach i konkursach sportowych oraz poznawać piekno zakątków natury na Kaszubach. A z racji tego, iz sezon grillowy mamy w pełni to dla wszystkich przygotowano przepyszne przysmaki z rusztu... Oczywiście przy okazji pobytu w Wielu cała grupa znalazła chwile czasu, aby powierzyć swoje troski Matce Bożej Pocieszenia w tutejszym sanktuarium.

 

 

Piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka

 

28 maja br. na terenie ogrodu naszego Domu odbył się coroczny piknik z okazji Dnia Dziecka dla naszych Mieszkańców. Oprócz gości zaproszonych przez naszych podopiecznych wydarzenie to swoją obecnością uświetnili przedstawiciele władz samorządowych oraz zaprzyjaźnionych jednostek organizacyjnych pomocy społecznej. Uroczystość zainaugurowała msza św., po której krótkim przemówieniem wygłoszonym przez s. dyrektor Sylwię Blok oficjalnie rozpoczęto zabawę . Dla wszystkich imprezowiczów przygotowano przepyszne dania z grilla, chrupiące gofry i naleśniki , mnóstwo słodkości i oczywiście lody dla ochłody, gdyż pogoda w tym dniu była fantastyczna, A, że impreza była udana tego nie trzeba pisać - wystarczy spojrzeć na radosne twarze naszych dzieciaczków na zdjęciach :) oraz poniżej zamieszczonym filmiku.

 

 

Spotkanie u Matki - Festiwal Piosenki

 

W dniu 24 maja 2018 r. przedstawiciele naszego Domu w osobach : Madzia, Patrycja, Oliwia, Mariolka, Marcin i Arek wzięli udział w przeglądzie pieśni o tematyce religijnej na terenie Sanktuarium w Górce Klasztornej k. Łobżenicy. Festiwal zainicjowała msza św. w bazylice, po czym wszyscy przemaszerowali na Plac Objawienia, gdzie swoje umiejętności prezentowały poszczególne grupy. Dla wszystkich uczestników w przerwie między występami przygotowano smaczny posiłek , a na koniec wręczono pamiątkowe dyplomy.

Fotorelacja w poniższej galerii. Zapraszamy.

 

 

 

Wycieczka do Wałcza 22.08.2018 r.

 

Czas wakacyjny szybko mija, stąd wsród naszych Mieszkańców pojawił się pomysł na zobaczenia  ciekawego miejsca. Po krótkim namyśle padła propozycja wyjazdu do Wałcza i pobliskiej "Magicznej Górki "....Więcej info

 

Nowy rok szkolny ...    

 

Czas szybko płynie i również czas wakacji szybko  przeminął. 3 września br. 30-stu  Mieszkańców naszego Domu  rozpoczęło nowy rok szkolny 2018/19 w Zespole Szkól nr 2 w Sępólnie Krajeńskim, którego zamiejscowy oddział mieści się w naszej placówce. Życzymy wszystkim uczniom samych sukcesów w nauce.                                                                   

Urodziny Mieszkańców

 

28 sierpnia br czworo naszych Mieszkańców a mianowicie Dorotka , Bartek , Adaś i Piotr obchodziło swoje urodziny. Dla każdego z solenizantów przygotowano prezenty oraz moc życzeń od całego Domu. w W naszej świetlicy przygotowano słodki poczęstunek, po którym wszyscy rzucili się w wir zabawy przy aktualnych hitach.

III Kapeluszowy Marsz Seniorów

 

6 września br nasi Mieszkańcy brali udział w trzecim już pochodzie kapeluszowym ulicami naszego miasteczka organizowanym przez zaprzyjaźniony DPS z ulicy Podgórnej. Warunkiem uczestnictwa w tym wydarzeniu było posiadanie kapelusza. Dla uczestników przygotowano słodki poczęstunek oraz wiele atrakcji jak występ iluzjonistki czy wspólną zabawę taneczna przy akompaniamencie zespołu Edek Band. Zapraszamy do galerii

.

 

Majówka 2018 r

 

Mieszkańcy naszego Domu bardzo aktywnie spędzali długi majowy weekend. Gry, zabawy, konkurencje sprawnościowe, imprezy przy muzyce czy wspólne grillowanie - cały czas w ruchu i z uśmiechem na twarzy. Wystarczy spojrzeć na poniższe filmiki .... :-)

 

 

 

 

 

Wizyta teatru objazdowego

 

Na początku wakacji odwiedziła nas grupa teatralna z Krakowa z przedstawieniem edukacyjnym o tematyce Podhala, jego mieszkańców i obyczajów z nim związanych . Wszyscy nasi mieszkańcy  z uwagą i zaangażowaniem brali czynny udział w tym wydarzeniu jednocześnie realizując metodę nauki i poznawania świat poprzez zabawę.

Wakacyjne zajęcia na świetlicy.

 

Dla naszych Mieszkańców w okresie czasu wakacyjnego również świtlica terapeutyczna przygotowała bogatą paletę zajeć od prac manualno-plastycznaych poprzez zajecia kulinarne, spotkania z filmem i karaoke końcvząc na wspołnych spacerach i dyskusjach na różne tematy. Dla każdego coś innego i dobrego ... :-)

22 września br reprezentacja naszego Domu uczestniczyła w XVII Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych w Inowrocławiu organizowanej przez Stowarzyszenie Flandria. W Spartakiadzie biorą udział mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej, uczestnicy Środowiskowych Domów Pomocy, domów Dziennego Pobytu, Warsztatów Terapii Zajęciowej, podopieczni niepełnosprawni zrzeszeni w organizacjach pozarządowych oraz inni zatwierdzeni przez Komitet Organizacyjny...wiecej 

16-stego maja br. grupka naszych mieszkańców wybrała się na wycieczkę przyrodoznawczą po okolicy szukając oznak wiosny.Po kilku godzinach poszukiwań wszyscy zgodnie zadecydowali o przerwie w badaniach i udaniu się na pobliską stację benzynową celem zorganizowania przekąsek jakim były ... oczywiście wiadomo przepyszne hot dogi :-}

29 września  br ekipa sportowców z naszego Domu uczestniczyła w Gminnej Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych w Kamieniu. Wszyscy zaangażowaniem reprezentowali naszą placówkę , co spowodowało pojawieniem  się medali i odznaczeń dla naszych mieszkańców. Po zakończonej rywalizacji dla każdego przygotowano coś słodkiego na uzupełnienie energii.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

W poniedziałkowy wieczór 15 października nasza mieszkanka Madzia na specjalne zaproszenie Państwa Chilewskich udała do bydgoskiej Filharmonii się na recital pani Stanisławy Celińskiej w akompaniamencie zespołu pod kierownictwem Macieja Muraszko.

Czas szybko płynie ... Niedawno rozpoczynaliśmy ten rok a już mamy 1-ego listopada czyli Święto Wszystkich Świętych. Z tej okazji nasi podopieczni  pod okiem naszych Sióstr Elżbietanek odwiedzili groby zmarłych mieszkańców naszego domu oraz Sióstr  spoczywających na kamieńskim cmentarzu, Odkładając na bok sprawy życia codziennego, wszyscy w zadumie wpominali zmarłych w modlitwie zapalając symoliczne znicze...

11-nasty listopad to ważna data dla każdego Polaka - odzyskanie niepodległości przez naszą Ojczyznę. W tym roku jest to szczególny dzień, gdyż świętujemy 100 rocznicę tego wydarzenia. Nasi Mieszkańcy już dzisiaj rozpoczęli obchody tej uroczystości. W ramach terapii zajęciowej odbyła sie żywa lekcja historii przybliżająca tematykę jednego z najważniejszych wydarzeń wśród dziejów Polski. Przygotowano scenki ukazujące wydarzenia tego okresu oraz wspominano pieśni patriotyczne, przy których nasi przodkowie walczyli o naszą wolność ... a także symbolicznie przygotowano 100 aniołów  jako oraz tego wydarzenia .

29 listopada mieszkańcy naszego Domy bawili się na imprezie andrzejkowej zorganizowanej w w naszej świetlicy terapeutycznej. Oprócz zabawy w rytmie najnowszych przebojów disco i dance każdy z imprezowiczów miał okazje poznać swoją przyszłość poprzez przygotowane wróżby np. lanie wosku przez klucz czy obieranie jabłka Oczywiście nie zabrakło przekąsek i smakołyków dodających energii do zabawy. Zapraszamy do galerii. Więcej ...

6 grudnia jak co roku w naszym Domu było gwarno i wesoło, gdyż to dzień odwiedzin naszych Mieszkańców przez świętego Mikołaja. Już od samego rana wszyscy przeglądali swoje buty i  każdy zakamarek szukając upominków od uroczego pana w czerwonym kubraczku. Po śniadaniu naszą placówkę odwiedziła również eskorta elfów św. Mikołaja z różnych zakątków Europy obdarowując wszystkich słodyczami i wprowadzając świątecznych nastrój . Przed właściwą wizytą Mikołaja zaglądali do nas również darczyńcy , którym ten święty szepnął o nas dobre słówko. 

KIST

Mikołajki cz 2

Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży

w Kamieniu Krajeńskim 

składa serdeczne podziękowania 

następującym instytucjom, firmom oraz osobom prywatnym:

 

Urzędowi Marszałkowskiemu 

Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu,

 

Pani Joannie Nita oraz firmie Zamet Chojnice,

 

Spółce Remedium z Tucholi,

 

Bankowi Spółdzielczemu z Więcborka,

 

Panu Sławkowi Piotrowskiemu oraz Stowarzyszeniu " Sławek & Przyjaciele" z Bydgoszczy,

 

Pani Danucie Chilewskiej oraz firmie Alpha-Dan z Bydgoszczy,

 

Firmie Promit. Systemy zabezpieczeń z Bydgoszczy,

 

Klubowi MKS Chojniczanka 1930 Chojnice,

oraz

Stowarzyszeniu "Badź aktywny" z Kamienia Krajeńskiego

 

za życzliwość i wsparcie naszego Domu przy organizacji świąt Bożego Narodzenia 2018 r.

Bezinteresowna pomoc, to bardzo cenny dar jaki człowiek ofiaruje drugiemu człowiekowi.

Wraz z wyrazami wdzięczności proszę przyjąć

życzenia błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia,

wiele sukcesów i powodzenia zamierzonych planów oraz pomyślności w 2019 r.

 

                                                    Z wyrazami szacunku

                                                          s. Sylwia Blok

                                                        Dyrektor DPS dla Dzieci i Młodzieży

                                                           w Kamieniu Krajeńskim

 

 

 

20 grudnia nasz Dom zorganizował w MGOK w Kamieniu Krajeńskim Integracyjne Spotkanie Wigilijne 2018. Spotkanie odbyło się dzięki dofinansowaniu imprezy przez Wydział Integracji osób Niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu w ramach , którego przygotowano wieczerzę wigilijną oraz świąteczne paczki dla uczestników wydarzenia. na spotkanie zaproszono mieszkańców dps-ów z Chojnic, Suchorączka , Kamienia i Starogardu oraz przedstawicieli urzędów i instytucji , z którymi nasza palcówka współpracuje. Na początku wigilii nasi Mieszkańcy przedstawili jasełka bożonarodzeniowe, po czym wszyscy połamali się opłatkiem składając sobie życzenia . Następnie wszyscy zasiedli do wieczerzy kosztując wspaniałych 12-stu potraw. Kolejnym punktem imprezy były odwiedziny św. Mikołaja, który wręczał uczestnikom spotkania prezenty, Na koniec wszyscy rzucili się w wir zabawy przy świątecznych piosenkach, Zapraszamy do galerii.

Nie dawno co witaliśmy rok 2018, a już mamy Sylwester, stąd nasi  Mieszkańcy postanowili hucznie pożegnać Stary Rok i powitać Nowy Rok 2019. Z tej okazji przygotowano fantastyczną imprezę w ramach , której miedzy innymi podsumowano bieżący rok i powspominano wydarzenia z nim związane. Oprócz przystrojonej sali przygotowano przekąski i napoje oraz łakocie dla wszystkich uczestników. Cała nasza dziatwa bawiła się w rytmach klasycznych jak i najnowszych przebojów. Zwieńczeniem zabawy był pokaz fajerwerków i  sztucznych ogni po czym wszyscy złożyli sobie noworoczne życzenia.

Przy okazji życzymy wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku !!!

6 stycznia 2019 nasi Mieszkańcy wspólnie z s. Dyrektor wybrali się do Człuchowa na pochód z okazji Święta Trzech Króli. Barwny korowód przemieszczał się przez staromiejskie ulice Człuchowa śpiewając kolędy i pastorałki opowiadające o historii narodzin Zbawcy. Wśród uczestników panowała radosna i rodzinna atmosfera.

Od 14 stycznia Mieszkańcy naszego Domu mają ferie zimowe. Wolny czas wykorzystują na odpoczynek i rekreację od codziennego szkolnego zgiełku. Spacery, wyjazdy, zabawy na śniegu, wieczorki filmowe , dyskoteki i mnóstwo różnych wydarzeń, które dokładnie przedstawiamy w opisach i w galeriach poniżej . Czas wykorzystany na maksa .... :-)